Proiectii finaciare - K (capital investit)

danb

Proiectii finaciare - K (capital investit)

Mesaj de danb »

Buna dimineata,

In vederea intocmirii proiectiilor financiare la cap. K (capital investit) suma ce trebuie luata in calcul este toata subventia (100%) sau transa nr 1 (75%)?

Multumesc

Bianca Buzetto

Re: Proiectii finaciare - K (capital investit)

Mesaj de Bianca Buzetto »

Toate informatiile continute in proiectiile financiare vor face referinta la intregul plan de afaceri care va trebui sa acopere cel putin cele 18 luni obligatorii de functionare a intreprinderii. Doar asa juriul poate avea o imagine de ansamblu asupra afacerii.
Daca doriti puteti indica sursa de finantare pentru diferitele cheltuieli (acolo unde considerati ca este cazul), dar aceasta precizare nu este obligatorie.
Ca sa va raspundem specific la intrebare - veti include in foaia K- capital investit - TOATE cheltuielile de acest tip aferente intregii perioade pentru care realizati planul de afaceri (minim 18 luni).
Atentie in foaia K-capital nu trebuie sa se regaseasca 100% sau 75% din suma, ci doar acele cheltuieli care reprezinta investitii la nivelul proiectului. Va rog sa vizualizati exemplul de completare a planului de afaceri disponibil la postarea "Exemplu".

Roxana

Mesaj de Roxana »

Buna ziua,

In Planul de afaceri, se preciza ca 2 locuri de munca de cate 4 ore/zi sunt echivalente a 1 norma x 8 ore/zi.

Personal, mi-am conceput planul de afaceri cu doua locuri de munca de 4hr/zi.

In situatia mea, in Proiectii financiare > Tabel recapitulativ, coloana "Angajați (calcul echivalent la norme de 8h/zi)", numarul corect era 1 sau 2?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu respect,
Roxana

Bianca Buzetto

Mesaj de Bianca Buzetto »

Buna ziua, echivalentul a 2 norme partiale de cate 4 ore/zi, este o norma de 8 ore/zi ca atare in tabelul recapitulativ ar fi trebuit sa scrieti 1.
Chiar daca ati scris 2, mentiunile facute la punctul B1 din planul de afaceri vor furniza informatiile necesare juriului (cu conditia sa le fi inclus si explicat in mod clar).

Mult succes!

Roxana

Mesaj de Roxana »

Buna seara,

va multumesc pentru raspuns.

Cu respect,
Cernat Roxana Ana

Scrie răspuns